May be an image of 3 people चेतनशिल समाजिक प्रणाी हो त्यसकारण यो समाजमा नै वस्दछ । मानिसले चेतनाको सदुपयोग गरेर प्रकृतिमा उपलब्ध श्रोत तथा साधनहरुको सदुपयोग गरेर दैनिक जीवनलाई सहज वनाउन सक्दछ । जति जति चेतनाको विकास हुँदै जान्छ त्यति नै नयाँ नयाँ आविष्कारहरु हुँदै जान्छन र जीवन सहज हुन्छ । आजको संसारमा जुन समाजका व्यक्तिहरु वैज्ञानीक सोच, सिर्जनशिल, आविष्कारमुखी हुन्छन उनिहरुको जीवन सहज र गुणस्तरीय हुन्छ र त्यस्तो समाजलाई विकसित समाज भनिन्छ । विकासका दृष्टिकोणले हेर्ने हो भने संसारका देशहरुलाई तीन प्रकारका देशहरुमा विभाजन गरिएको छ । विकसित देश, विकाशशिल देश र अतिकम विकसित देश । नेपाल अतिकम विकसित देशको रुपमा रहेको छ । आज भन्दा २०० वर्ष पहिला कुन देश कति विकसित थिए भनेर लेखाजोखा गर्ने हो भने त्यतिवेला नेपाल धनि देश मध्येमा नै पर्दथ्यो तर अन्य देशहरुमा भएको चेतनाको विकासले नयाँ नयाँ आविष्कार र सिर्जनाले गर्दा धेरै विकास गर्न सके ।

परमपरागत सोच तथा वैज्ञानीक चेतना र आविष्कारको अभावका कारण नेपालले विकास गर्न सकेन । लामो एकात्मक र केन्द्रकृत शासन व्यवस्थाको अन्त गर्दै नयाँ संविधान २०७२ ले नेपाललाई संघिय संरचनामा पुर्नसंरचित गरेर विकासको अभिभावक स्थानीय सरकारलाई वनाएको छ । हाल नेपालमा ७५३ वटा स्थानीय सरकार ७ प्रदेश सरकार र १ संघिय सरकारले विकासका कृयाकलापहरुको नेतृत्व गर्ने अवसर पाएका छन । यी ७६१ वटा सरकारमा करिव ३७ हजार निर्वाचित नेतृत्वहरुले काम गरिरहनु भएको छ । नेपालको इतिहासमा समाजको आमुल रुपान्तरण गरेर नयाँ समाज निर्माण गर्ने यो दुर्लभ अवसर हो । वर्तमान नेतृत्वहरुको सामु नयाँ इतिहास रच्ने अवसर आएको छ ।May be an image of 5 peopleहालको स्थानीय सरकारको नेतृत्व ५ वर्षको लागि चुनिएको हो जसमध्ये अव केवल ३ वर्ष वाँकी रहेको छ । हालको नेतृत्वलाई मतदान गरेका जनता र मतदाता सामु व्यक्त गरिएका प्रतिवद्धताहरुलाई पूरा गर्न जम्मा ३ वर्ष समय छ । यस्तो अवस्थामा नेतृत्वको अद्धितिय क्षमता र विकासका प्राथामिकताहरुको पहिचान सहितका नीति तथा कार्यक्रमहरुको प्रभावकारी कार्यान्वयलने मात्रै नयाँ इतिहास रच्न सक्दछ । वर्तमान अवस्थामा नेतृत्व भनेको सवै जनताको भावनाको कदर गर्दै,सहभागिताको लागि उत्प्रेरीति गर्दै स्थानीय स्तरमा उपलब्ध श्रोत र साधनहरुको सदुपयोग गरेर सवै जात, वर्ग, लिंग तथा भाषा र भाष्ीका जनताको आधारभुत आवश्यकताहरुको परिपूर्ति गर्ने, आत्मस सम्मान र पहिचानको सुनिश्चितता गर्दै सवै वर्ग र तहका जनताको स्वतन्त्रताको सुनिश्चितता गरेर नयाँ भिमाद स्थापना गर्न नेतृत्वदायी भुमिका खेल्नु हो । यहाँको नेतृत्वले दुनियाको विकासवाट सिकेर विकासका रणनीतिहरु अपनाउनु पर्दछ । विकासको आधारभुत तत्व भनेको नै वैज्ञानीक चेतना हो र विकासको केन्द्रविन्दु जनता हुनुपर्दछ । 

जव भिमादका युवाहरुले नयाँ आविष्कार सिर्जना गर्न अवसरहरु पाउदछन तव भिमाद दगो विकासको मार्गमा अगाडी वढ्दछ । सकारात्मक नेतृत्वको विकास गरेर सकारात्मक विकासका माध्यामले नगर र नगरवासीको जीवनमा आमुल परिवर्तन ल्याउने सोच विकास गर्ने उद्धेश्यका साथ प्रोग्रसीभ कन्सलटयान्सी र ईस्टर्न रिसर्च ईन्स्टिच्युट अफ पोजिटि साइन्सको प्राविधीक सहयोगमा एकदिने तालिमको आयोजना गरियो । तालिममा नगरपालिकाका निर्वाचित पदाधीकारी तथा कर्मचारीहरुको सहभागिता रहेको थियो । कार्यक्रमलाई नगरका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत श्री थम्मन सिंह थापाले स्वागत मन्तव्यवाट शुरुवात गर्नु भएको थियो भने नगरप्रमुख श्री मेख वहादुर थापाले कार्यक्रका उद्धेश्य र अपेक्षाहरुसहित सहभागी र सहजकर्तालाई स्वागत गर्दै शुरुवात गर्नु भएको थियो । कार्यक्रमलाई प्रोग्रेसीभ कन्सल्टयान्सीका श्री राजन गोलेले व्यवस्थापन गर्नु भएको थियो भने तालिमको सहजीकरण ईस्टर्न रिसर्च ईन्स्टिच्युट अफ पोजिटिभ साइन्सका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत डा. राम चन्द्र लामिछानेले गर्नु भएको थियो May be an image of 4 people, including RC Lamichhane, Thaman Singh Thapa and Rajan Goley Lama

प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत श्री थापाका अनुसार कार्यक्रम एकदिनको मात्रै भएपनि नगरपालिकाको विकासका प्राथामिकता पहिचान गर्न र विकास कसरी गर्ने भन्ने वारेमा असाधारण जानाकारी गराउन सफल भएको छ । तालिमको वारेमा कार्यपालिका सदस्य श्री डिना गोतामेले कार्यक्रमको समय छोटो भएपनि समावेशी विकास, विभेदको अन्त, विकासका प्राथामिकता र स्थानीय श्रोत र साधनको सदुपयोग कसरी गर्न सकिन्छ भन्ने वारेमा स्पष्ट जनाकारी गराएको छ भन्नु भयो । कार्यक्रमलाई समापन गर्दै नगर प्रमुख श्री मेख वहादुर थापाले एकदिने कार्यक्रमले विकासको लागि नयाँ सोच र दृष्टिकोण विकास गराएको र नयाँ सोच र दृष्टिकोणका साथ कार्यक्रमहरु निर्माण गरेर कार्यान्वयन गर्न अभिप्रेरित गरेको छ र आगामी दिनमा कार्यक्रम तुर्जमा गर्दा यही सोचमा आधारीत भएर गर्न पर्दछ भन्नु भयो ।